Čo je to LEDka a aké sú jej výhody?

Máte už doma LEDky? Ak nie, potom zrejme nepoznáte ich nesporné výhody. Čo je vlastne ledka, ako sa používa a prečo je užitočná? Prezradíme Vám.

Čo je LEDka

Oficiálny názov je luminiscenčná dióda, inak tiež elektroluminiscenčná dióda alebo LED dióda, prípadne svetelná dióda, jednoducho ľudovo povedané LEDka. Je to polovodičová elektronická súčiastka vyžarujúca úzkospektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrickú prúd v priepustnom smere. Výsledkom je, samozrejme svietiaci jav. LEDky sa spočiatku používali najmä na zobrazovacích prvkoch, rôznych svetelných reklamách a podobne. V súčasnosti sú však vo veľkom používané ako náhrada klasických žiaroviek v interiéroch. Prečo? Dôvodom sú ich výhody.

LEDka a jej výhody

Prvá LEDka uzrela svetlo sveta v roku 1962. Odvtedy prešla vývinom, až sa z nej v súčasnosti stala plne využiteľná interiérová žiarovka. A prečo je dnes taká obľúbená? Jej najväčšou výhodou sú niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady, pričom svietivosť je porovnateľná (alebo lepšia), ako u klasických žiaroviek. A to už je čo povedať. Čo ďalšie výhody ledky? Tu sú:

  • LEDka má extrémne dlhú životnosť. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú ledky, ktoré majú vydržať až 100 tisíc hodín!
  • Ledky sú veľmi odolné. Preto sú vhodné aj na použitie v exteriéroch. Kým obyčajná žiarovka sa rozbije už pri jemnom náraze, ledka je veľmi pevná.
  • Produkujú omnoho menej svetla, ako iné typy svietidiel.
  • LEDke nevadí ani časté vypínanie a zapínanie.
  • Nevydávajú ultrafialové ani infračervené žiarenie. Preto sú LEDky perfektné aj všade tam, kde je takéto žiarenie neprípustné. Napríklad v múzeách, či galériách.
  • LED svietidlá neobsahujú žiadne ťažké kovy, ktoré sú škodlivé pre človeka alebo pre životné prostredie. Preto sú úplne bezpečné.
  • Ledky sa rozsvecujú sa okamžite.

Okrem toho, LEDky vydávajú veľmi príjemné svetlo. Aj keď niektorí ľudia tvrdia, že si na ledky nedokážu zvyknúť, je to len pocit. Po pár minútach je už ledkové svetlo naozaj príjemné a úplne prirodzené.

Autorské právo: pkruger / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár