Osvetlenie elektrobicykla je veľmi dôležité!

Osvetlenie elektrobicykla je veľmi dôležité!

Dni sa skracujú, a tak čoraz častejšie nás na bicyklových cestách zastihne šero či dokonca tma. Jazdou na neosvetlenom bajku riskujeme pád, ale aj zrážku s niekým, kto nás včas neuvidí čo môže viesť až k fatálnym dôsledkom.

Na elektrobicykli je dôležité vidieť, ale aj byť videný!

 

Osvetlenie na elektrobicykle má preto obrovský význam a je neradno to podceniť. Pri výbere vhodnej voľby môžeme si pomôcť jednoduchým rozdelením:

Základné svetlá, niekedy tiež nazývané  „dojazdové “   Ich účelom je predovšetkým – BYŤ VIDENÝ !

Vyznačujú sa najmä tým, že sú malých rozmerov – teda skladné, a bývajú aj ľahko odnímateľné.

Sadu týchto svetiel pre elektrobike (biele predné a červené zadné) je dobré mať stále ako súčasť vášho štandardného vybavenia cyklo batohu alebo kapsičky. Neviete totižto nikdy, kedy sa na svojich cyklo-jazdách niekde zdržíte a takéto svetlá vám s veľkou pravdepodobnosťou zabezpečia dostatočnú rozpoznateľnosť a tak bezpečný návrat domov.

Najcharakteristickejšími predstaviteľmi tejto skupiny sú sady ako Longus blikačky . Patria k tomu najlacnejšiemu riešeniu aké dnes existuje. Svetielka sú napájané mincovými batériami.  Hodia sa najmä pri skutočne príležitostnom používaní.

Naopak, ak takéto riešenie využívate častejšie rozhodne doporučujeme využiť sady s nabíjateľnými batériami pre elektrobicykle, napr. od austrálskeho výrobcu KNOG Blinder set. Jedná sa o malé svetlá, avšak s pomerne výraznou svietivosťou. Naviac dokážu blikať vo viacerých vzoroch z ktorých si môžete vybrať a tým umocňujú upozornenie, že sa nachádzate na ceste. Nabíjate ich za pomoci klasickej USB nabíjačky. Toto riešenie vám zabezpečí dlhodobé a bezproblémové použitie aj pri častom zapínaní.

Štandardné svetlá . Tieto svetlá sa vyznačujú vyššou svietivosťou, ktorá vám zabezpečí dostatočné osvetlenie cesty pre vašu jazdu, avšak stále nespôsobuje nebezpečné oslňovanie jazdcov alebo vodičov idúcich v protismere. Svetlá v tejto kategórii väčšinou bývajú aj oficiálne schválené pre používanie na jazdu na cestných komunikáciách.  Špecifickými sú svetlá, ktoré umožňujú prepínanie zmeny tvaru osvetľovacieho kužela a svetelného toku, teda niečo podobné ako stretávacie a diaľkové svetlá pri automobiloch.  Skoro pravidlom sú tieto svetlá napájané nabíjateľnými akumulátormi Medzi také najpoužívanejšie patrí model Infini Super Lava. Jeho výhodou je malý rozmer a aj možnosť jednoduchého pripevnenia na prilbu a tak jeho využitie ako sekundárneho osvetlenia k hlavnému umiestnenému priamo na elektrobicykli. Svietivosť takýchto svetiel sa bežne pohybuje do 600 Lumenov

Výkonové svetlá ohurujú predovšetkým výrazným svetelným tokom. Svietivosť takýchto lámp sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 800 – 4000 Lumenov. S tým sa však spájajú aj efekty ako výraznejšia spotreba a značné zahrievanie sa. Využijete ich predovšetkým v zjazdoch v náročnom teréne. Pozor však pri používaní na ceste. Veľmi uvážlivo, teda tlmene a sklopene, ich zapínať v premávke, nakoľko ich veľmi intenzívne osvetlenie,okrem nepríjemného pocitu, môže spôsobiť až úplnú stratu orientácie protiidúceho a tak iniciovať nehodu. Medzi reprezentantov takýchto svetiel radíme napríklad Longus Flash 3000 4F

Špecifikom elektrobicyklov sú Integrované svetlá. Jedná sa o svetlá trvalo spojené s elektrobikom a napájané priamo jeho batériou. Medzi kvalitné a rozšírené svetlá tejto kategórie patria napríklad Lezyne MicroDrive 500 alebo 1000. Pre cestnú premávku sa používajú svetlá Lezyne HB STVZO E550 s prepínaním „diaľkových“ svetiel.

Inštaláciu doporučujeme previesť v profesionálnom ebajk servise, kde vám ich odborne nainštalujú a aj správne nakonfigurujú k Vašemu elektrobicyklu.